דיכאון אחרי לידה אצל גברים

בניגוד לדעה הרווחת, גם גברים סובלים מדיכאון אחרי לידה, ובשיעור דומה לזה של נשים. כיום ידוע כי למעלה מ-10% מהאבות חווים דיכאון אחרי לידה או דיכאון בעת ההיריון.

התקופה לאחר הלידה היא תקופה שמחה אך גם תקופה רגישה עבור כל זוג. הטיפול בתינוק והאחריות לגידולו כרוכים בהיעדר שעות שינה ובלחץ רב, מה שמעורר גם אצל אבות קשיים רגשיים: חרדות, קשיי שינה, תסמיני דיכאון ובעיות זוגיות.

במצבים קשים יותר, המצב הרגשי יגיע לרמה של "דיכאון אחרי לידה" בדיוק כמו אצל האישה, כשמקובל להתייחס ל-3 רמות: רמה קלה, בינונית וחמורה.

התסמינים של דיכאון אחרי לידה אצל גברים:

  • תסמינים רגילים של דיכאון: עצבות, אבדן עניין בשגרת החיים ובהנאותיהם, הפרעות שינה, תיאבון מופחת או מוגבר ואנרגיה ירודה.
  • תסמיני דיכאון ייחודיים לגברים: מהתקפי כעס, כאבי ראש, בעיות עיכול ועייפות בלתי מוסברת דרך הסתגרות והתנהגות לא חברתית ועד לצריכה מוגברת של אלכוהול וסמים, ורומן מחוץ לנישואין.

מצב שבו שני בני הזוג מזניחים את הזוגיות שלהם ואת עולמם האישי, ומקדישים את עיקר האנרגיה לטיפול בתינוק, מעצים את התקופה הלחוצה מאוד ממילא, ומוביל לפוטנציאל רב לפתח בעיות זוגיות.

בניית מערכת היחסים ההורית תוך שמירה על הזוגיות, היא משימה מורכבת שדורשת "הבהרת ציפיות" והתחשבות הדדית. מאבקי כוח סביב הטיפול בתינוק והיחסים עם המשפחה הרחבה, אינם נדירים ודורשים הקשבה והתחשבות.

לאבות השפעה מרכזית על התפתחות ילדיהם. כשהאב סובל מדיכאון אחרי לידה עלולה להיות לכך השפעה שלילית ממושכת על ההתפתחות הרגשית, הקוגניטיבית והחברתית של הילד.

לכן, טיפול פסיכולוגי באב, ולעיתים במשולב עם האם, יכול לסייע להורים לחזור כמה שיותר מהר לתפקוד טוב ומהנה ולמנוע את התמשכות הבעיות.

בנוסף, מומלץ לדבר וללבן ביניכם את הקשיים והרגשות של שניכם. ההורות היא משימה זוגית ועליכם להתבונן זו בזה ולסייע אחד לשני.
כיוון שמחסור בשעות שינה משפיע מאוד על התפתחות דיכאון, חשוב להקפיד על שעות השינה שלכם בעזרת קרובים ובעזרת חלוקת הלילה למשמרות.

דיכאון אחרי לידה אצל גברים – נקודות להתבוננות

  • האם נערכתם רגשית לתקופה של אחרי הלידה?
  • האם הטיפול שלך בתינוק נראה לך נכון וטבעי?
  • בתקופת ההיריון ויתרת במידה גדולה על יחסי מין מהנים עם זוגתך. האם המשיכה המינית חזרה למצב לפני ההיריון? אם לא, מה אתם עושים בעניין?
  • האם בעת הטיפול בתינוק אתה מגיע לתחושות של כעס וחוסר אונים?
  • האם אתה מוטרד מתפקודך ומעמדך בעבודה?  האם אתה משקיע יותר או פחות זמן בעבודה?

אנו מזמינות אותך לפנות אלינו לקביעת פגישה אישית כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לך בצורה אישית ואחראית בטיפול בדיכאון לאחר לידה אצל גברים.

שתפו:

סגור לתגובות.