דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידהדיכאון אחרי לידה פוגע באחת מכל עשר יולדות עד כשנה לאחר הלידה.
אם את מדוכאת ומאבדת עניין בילד ובסביבה – זה הזמן לשתף איש מקצוע.

דיכאון לאחר לידה היא תופעה מבלבלת. מצד אחד, הולדת של תינוק הוא אירוע מיוחד ביותר, ומרגע הלידה את אמורה לשמוח ולהתרגש יחד עם כל בני המשפחה.
מצד שני, כבר עברו מספר שבועות מאז הלידה ואת מרגישה דכדוך, עצב ולא מצליחה באמת ליהנות ולהתרגש מהנוכחות של התינוק שלו כל כך חיכית.

דיכאון לאחר לידה – למה זה קורה?

הצטרפות תינוק למשפחה הוא אירוע דרמטי בכל קנה מידה שגורר בעקבותיו שגרת חיים חדשה, תובענית ומטלטלת.
מלבד השינויים הגופניים שחלו בך בעקבות הלידה, את ואבי התינוק נדרשים להסתגל באופן מיידי לתפקידכם כאחראים על מילוי צרכיו של תינוק חסר ישע במשך 24 שעות ביממה.

כל זה גורר שינויים רבים בהתנהלותכם היומיומית: תאום הטיפול בתינוק, מצב קבוע של עייפות, דאגות פרנסה, ויתור על פעילויות פנאי, שינויים בזוגיות ובהנאה מהחיים הזוגיים, שינויים בקשרים המשפחתיים ועוד.

בנוסף, יתכן שההצטרפות הפתאומית של התינוק למשפחה מעוררת בכם תגובות רגשיות וגירוי של פצעים נפשיים שעדיין לא הבריאו, מהחיים האישיים של כל אחד מכם.

במציאות כזו, סביר להניח שהקשיים והמצוקות שלכם הם עדיין בגדר הטבעי והנורמלי.
במקרה כזה, לתמיכה, לעזרה ולהקשבה מצד בני משפחה וחברים קרובים יש השפעה חיובית ניכרת על התחושות והרגשות שלכם, עד כדי העלמת הסיכון להתפתחות דיכאון אחרי לידה.

יחד עם זאת, אם התמיכה מהסביבה הקרובה לא מסייעת או לא מספיקה, והחוויה האישית עדיין רוויה בתחושת דיכאון, כדאי לשקול בהקדם פניה לעזרה מקצועית.

דיכאון אחרי לידה – אחת מכל 10

חשוב להבין: דיכאון לאחר לידה הוא לא תופעת ה’בייבי בלוז’ –  אותו מצב רגשי תנודתי, הורמונאלי, שמאפיין 70-80 אחוז מהיולדות בימים הראשונים שלאחר הלידה. דיכאון  אחרי לידה נבדל גם מהמחלה הנדירה “פסיכוזה אחרי לידה” המתרחשת רק אצל אחת או שתים מתוך אלף יולדות.

מדובר כאן על דיכאון אחרי לידה שאם אינו מטופל עלול להימשך שנים ולפגוע בקשר שלך עם התינוק, לעכב את התפתחותו הרגשית והקוגניטיבית ולהשפיע על היחסים עם בן זוגך. לכן, אם את בדיכאון זו לא רק הבעיה שלך, אלא זו בעיה של כל המשפחה.

דיכאון לאחר לידה יכול להתפרץ בשלושת החודשים לאחר הלידה בדרגה קלה, מתונה וקשה, ולפעמים הוא מתפתח בהמשך השנה הראשונה לחיי התינוק.

לפחות אחת מעשר הנשים היולדות מגיבות לאחר הלידה בתגובה דיכאונית, ו…כן, גם כל אחד מעשרה אבות עתיד לפתח דיכאון אחרי לידה.

התסמינים של דיכאון אחרי לידה

הבאנו כאן את התסמינים העיקריים אך ייתכן שיהיו גם אחרים:

 • מצב רוח מדוכא
 • אובדן הנאה מפעילויות יומיומיות
 • שינויים בתיאבון או במשקל
 • בעיות שינה
 • עייפות
 • תחושות של חוסר ערך ואשמה
 • קשיי ריכוז
 • מחשבות אובדניות (במקרים מסוימים)

מהם הגורמים לדיכאון לאחר לידה?

אין גורם אחד לדיכאון אחרי לידה אלא מספר גורמים הפועלים בשילוב:

 • גורמים ביולוגיים רפואיים כמו רגישות לתנודות הורמונליות, והיסטוריה רפואית של הפרעות דיכאון, חרדה והיעדר שינה
 • גורמים חברתיים כמו היעדר תמיכת בן זוג, סטרס ביחסים עם בן הזוג, היעדר מסגרות תמיכה חברתית ומציאות מלחיצה
 • גורמים פסיכולוגיים אישיותיים כמו פרפקציוניזם, הערכה עצמית נמוכה, לידה טראומטית ורמות חרדה גבוהות

אם את חוששת שאת סובלת מדיכאון לאחר לידה, פני לאיש מקצוע. אינך צריכה לסבול באימהות ובמיוחד כשהמשבר הזה עלול להימשך זמן רב. אל תישארי לבד, שתפי אחרים ברגשותייך. זכרי, דיכאון אחרי לידה לא הופך אותך לאמא פחות טובה.

כיום ישנם טיפולים מצוינים, כשהטיפול הראשוני, בדרגות חומרה קלה ומתונה, הוא הפסיכותרפיה שאותה אנו מציעות. במהלך הטיפול אנו נוהגות לזמן גם את האב לחלק מהמפגשים הטיפוליים.
אם במהלך הטיפול בדיכאון אחרי לידה ניווכח שיש צורך בטיפול תרופתי נדאג להפנות אותך או את בן זוגך לגורם המקצועי המתאים.

אנו מזמינות אתכם לפנות אלינו לקביעת פגישה אישית כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לכם בצורה אישית ואחראית בטיפול בדיכאון לאחר לידה.

 

שתפו:

סגור לתגובות.