דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה פוגע באחת מכל עשר יולדות עד כשנה לאחר הלידה. אם את מדוכאת ומאבדת עניין בתינוק ובסביבה – זה הזמן לשתף איש מקצוע.

דיכאון לאחר לידה היא תופעה מבלבלת. מצד אחד, הולדת של תינוק הוא אירוע מיוחד ביותר, ומרגע הלידה את אמורה לשמוח ולהתרגש יחד עם כל בני המשפחה. מצד שני, כבר עברו מספר שבועות מאז הלידה ואת מרגישה דכדוך, עצב ולא מצליחה באמת ליהנות ולהתרגש מהנוכחות של התינוק שלו כל כך חיכית.

דיכאון לאחר לידה – למה זה קורה?

הצטרפות תינוק למשפחה הוא אירוע דרמטי בכל קנה מידה שגורר בעקבותיו שגרת חיים חדשה, תובענית ומטלטלת. מלבד השינויים הגופניים שחלו בך בעקבות הלידה, את ואבי התינוק נדרשים להסתגל באופן מיידי לתפקידכם כאחראים על מילוי צרכיו של תינוק חסר ישע במשך 24 שעות ביממה.

כל זה גורר שינויים רבים בהתנהלותכם היומיומית: תאום הטיפול בתינוק, מצב קבוע של עייפות, דאגות פרנסה, ויתור על פעילויות פנאי, שינויים בזוגיות ובהנאה מהחיים הזוגיים, שינויים בקשרים המשפחתיים ועוד.

ההתנהלות היומיומית החדשה והתובענית מתנגשת במיתוס האימהות הוורוד שהבטיח התאהבות מיידית בתינוק והנאה מלאה ובלתי מסוייגת מהאימהות. התנגשות זו מקשה על האם לקבל את עצמה ואת רגשותיה המורכבים.

בנוסף, יתכן שההצטרפות הפתאומית של התינוק למשפחה מעוררת בכם תגובות רגשיות וגירוי של פצעים נפשיים שעדיין לא הבריאו, מהחיים האישיים של כל אחד מכם.

במציאות כזו, סביר להניח שהקשיים והמצוקות שלכם הם עדיין בגדר הטבעי והנורמלי. במקרה כזה, לתמיכה, לעזרה ולהקשבה מצד בני משפחה וחברים קרובים יש השפעה חיובית ניכרת על התחושות והרגשות שלכם, עד כדי העלמת הסיכון להתפתחות דיכאון אחרי לידה.

יחד עם זאת, אם התמיכה מהסביבה הקרובה לא מסייעת או לא מספיקה, והחוויה האישית עדיין רוויה בתחושת דיכאון, כדאי לשקול בהקדם פניה לעזרה מקצועית.

אחת מכל 10 יולדות מגיבות בתגובה דכאונית

חשוב להבין: דיכאון לאחר לידה הוא לא תופעת ה’דכדוך האמהי’ (‘בייבי בלוז’) –  אותו מצב רגשי תנודתי, הורמונאלי, שמאפיין 70-80 אחוז מהיולדות בימים הראשונים שלאחר הלידה. ה’דכדוך האמהי’ מתאפיין בפרצי בכי בלתי נשלט, רגישות יתר וקשיי שינה החולפים כעבור מספר ימים. דיכאון אחרי לידה נבדל גם מהמחלה הנדירה ‘פסיכוזה אחרי לידה‘ המתרחשת רק אצל אחת או שתים מתוך אלף יולדות. ‘פסיכוזה אחרי לידה’ מתאפיינת בנתק מהמציאות, הלוסינציות ודלוזיות (מראות ומחשבות שווא), דיכאון עמוק ופעלתנות מרובה, עם תסמינים מאניים ואם קיים חשש לכך, יש לפנות בדחיפות לפסיכיאטר.

דיכאון אחרי לידה יכול להתפרץ בשלושת החודשים לאחר הלידה בדרגה קלה, מתונה וקשה, ולפעמים הוא מתפתח בהמשך השנה הראשונה לחיי התינוק.  אם הוא אינו מטופל, הוא עלול להימשך שנים ולפגוע בקשר שלך עם התינוק, לעכב את התפתחותו הרגשית והקוגניטיבית ולהשפיע על היחסים עם בן זוגך. לכן, אם את בדיכאון זו לא רק הבעיה שלך, אלא זו בעיה של כל המשפחה.

לפחות אחת מעשר הנשים היולדות מגיבות לאחר הלידה בתגובה דיכאונית, ו…כן, גם כל אחד מעשרה אבות עתיד לפתח דיכאון אחרי לידה.

התסמינים של דיכאון אחרי לידה

אנו מביאים כאן את התסמינים העיקריים אך ייתכן שיהיו גם אחרים:

 • מצב רוח מדוכא – העדר אנרגיות לפעילות, כולל לטיפול היומיומי בתינוק.
 • אובדן הנאה מפעילויות יומיומיות – כולל מהקשר עם התינוק ומקשרים חברתיים.
 • שינויים בתיאבון או במשקל
 • בעיות שינה
 • עייפות
 • חרדה בלתי נשלטת
 • תחושות של חוסר ערך ואשמה
 • קשיי ריכוז
 • מחשבות אובדניות (במקרים מסוימים)
 • מחשבות תוקפניות
 • תסמינים גופניים לא מוכרים – כאבי ראש, עצבנות ופחדים.

מהם הגורמים לדיכאון לאחר לידה?

אין גורם אחד לדיכאון אחרי לידה אלא מספר גורמים הפועלים בשילוב:

 • גורמים ביולוגיים רפואיים כמו רגישות לתנודות הורמונליות, והיסטוריה רפואית של הפרעות דיכאון, חרדה והיעדר שינה. דיכאון לאחר לידה קודם מעלה את הסיכון ללקות בו שוב.
 • גורמים חברתיים כמו היעדר תמיכת בן זוג, סטרס ביחסים עם בן הזוג, היעדר מסגרות תמיכה חברתית ומציאות מלחיצה (חברתית, כלכלית).
 • גורמים פסיכולוגיים אישיותיים כמו פרפקציוניזם, הערכה עצמית נמוכה, הסטוריה בעייתית ביחסים עם ההורים, לידה טראומטית ורמות חרדה גבוהות.

אם את חוששת שאת סובלת מדיכאון לאחר לידה, פני לאיש מקצוע. אינך צריכה לסבול באימהות ובמיוחד כשהמשבר הזה עלול להימשך זמן רב. אל תישארי לבד, שתפי אחרים ברגשותייך. זכרי, דיכאון אחרי לידה לא הופך אותך לאמא פחות טובה.

כיצד מטפלים בדיכאון לאחר לידה?

למרבה המזל, ישנם מקרים בהם התופעות שמאפיינות דיכאון לאחר לידה חולפות מעצמן, אך במקרים רבים בלא טיפול המצב עלול להחריף. תנאי ראשון לטיפול בבעיה הוא לא להתבייש ולא להכחיש שזה המצב, ולשתף את בן-הזוג, חברה, אחות טיפת חלב או רופא משפחה ברגשות שצפים.

תנאי שני הוא שהמערכת הרפואית תהיה קשובה למצב הרגשי של האם והאב ולא רק למצבם הגופני. לעתים שיחות עם אחות טיפת חלב בעלת אוזן קשבת מרככות את הקשיים ועוזרות לאשה להתגבר על מצוקותיה.  אך יש נשים הזקוקות לשיחות טיפוליות כדי להתגבר על הקשיים שהתעוררו בהסתגלות לאימהות.

כיום ישנם טיפולים מצוינים, כשהטיפול הראשוני, בדרגות חומרה קלה ומתונה, הוא הפסיכותרפיה שאותה אנו מציעות. אנו נוהגות לזמן גם את האב לחלק מהמפגשים הטיפוליים. התינוק יכול ואף מוזמן להשתתף במפגשים ונוכחותו מעשירה ותורמת לטיפול.

אם במהלך הטיפול בדיכאון אחרי לידה ניווכח שיש צורך בטיפול תרופתי נדאג להפנות אותך או את בן זוגך לגורם המקצועי המתאים.

אנו מזמינות אתכם לפנות אלינו לקביעת פגישה אישית כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לכם בצורה אישית ואחראית בטיפול בדיכאון לאחר לידה.

  כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם  לקריאה נוספת: כיצד דיכאון אחרי לידה משפיע על התינוק?

  שתפו:

  סגור לתגובות.