הסתגלות להורות

הורותא - הורות

תחילת האמהות והאבהות הוא זמן מרגש, אך גם מלחיץ לנשים ולגברים. הכל חדש, לא ודאי ומעורר חשש. יש אבות ואמהות שמגלים קשיים נפשיים משמעותיים אחרי הלידה שמתבטאים בעיקר בהפרעות דיכאון או חרדה. קבלת תמיכה רגשית מתאימה, ובזמן, חשובה לכם, לתינוקכם ולקשר ביניכם.

כל מי שהופכת לאם רוצה להיות בטוחה שהיא אכן מטפלת היטב בתינוק, וכי הקשר בינה ובין התינוק מתפתח בצורה טובה. אבל בניגוד לציפייה החברתית שאימהות תתאהבנה ותתקשרנה מידית לתינוקן, ותרגשנה רק רגשות של רוך, אהבה וסיפוק, המציאות מראה אחרת.

אמהות חוות גם רגשות שליליים טבעיים כמו חוסר אונים, חרדה, קושי לטפל בתינוק, עייפות, קושי להתרכז, עצבות, כעס, ירידה בחשק המיני.

ההסתגלות לחיים עם תינוק ולשינויים הרבים שקורים לשניכם, מעוררים אצל מרבית ההורים דאגות שונות, תסכול, דריכות ודכדוך. זהו תהליך טבעי לגמרי של עליות ומורדות.

אבל אצל הורים לא מעטים, ההסתגלות היא קשה, ממושכת ומורכבת יותר. החששות לא מרפים ומצב הרוח הירוד לא חולף. מצב זה פוגע בחיי היומיום ואף משפיע על הקשר של האם עם תינוקה ועם בן זוגה. בנוסף, המתח בין האם לבן הזוג גם מקשה על הסתגלות של האם הטריה לאימהות.

כיום ידוע שכ-15% מהאימהות ושעור דומה מהאבות סובלים מקשיים נפשיים משמעותיים אחרי הלידה, שמתבטאים בעיקר בהפרעות דיכאון או חרדה.

כשקשיים אלה מתמשכים עלולה להיות להם השפעה לא רק על ההורים אלא אף על התפתחות התינוק. קבלת תמיכה פסיכולוגית בהתמודדות עם קשיים נפשיים אלה ולו לזמן קצר, חשובה להורים ולתינוק. במקרים נדירים האם עלולה לסבול מבעיה חריפה של בלבול ואז חשוב לקבל עזרה רפואית דחופה.

הסתגלות לאמהות ולאבהות: להתמודד עם מצבים מיוחדים

בנוסף להתמודדות הרגילה עם המעבר לאמהות ולאבהות, יש הורים המתמודדים בתקופה זו גם עם מצבים מיוחדים:

תמיכה נפשית תסייע לכם להגיע לתחושות נינוחות, ביטחון והנאה מההורות שלכם. יש לנו את הניסיון, היכולת והמומחיות לעזור לכם בהתמודדות עם הקשיים הנפשיים של ההסתגלות להורות.
בהתאם לנסיבות נציע לכם יעוץ מקצועי או טיפול פסיכולוגי קצר מועד. צרו קשר ונבחן יחד את התמיכה המתאימה לכם. 

    כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם







    מוזמנים לקרוא על הסתגלות להורות בקטגוריית המאמרים:  קשיים רגשיים לאחר לידה 

    שתפו:

    סגור לתגובות.