איך מתמודדים רגשית עם הפלה?

נשים שעוברות הפלה טבעית, הפלה הקורית עד השבוע ה- 20 של ההריון, מגיבות לרוב בתדהמה, כאב, הלם ותחושת אבדן. תגובות אלו מתווספות לכאב הפיזי, שגם הוא אינו קל. הפלה היא אירוע מסעיר, בעל השלכות רבות, שיכולות ללוות את האשה שבועות ארוכים לאחריה. החלום שמתנפץ, התוכניות להרחבת המשפחה שמתמוססות, ביחד עם תחושות של בגידת הגוף ואבדן הביטחון והאמונה שיוכל לחזור ולמלא את משימתו.

התגובות להפלה שונות מאשה לאשה. יש נשים שרואות בהפלה חוויה עצובה שבכוחן להתגבר עליה. אחרות חשות צער ואבל ומוטרדות מעוצמת תגובתן הרגשית ומפקפקות אם חוסנן הנפשי יעמוד להן לנסות שוב להרות. אחרות כמהות לחזור ולנסות שוב מוקדם ככל האפשר, לאחר שהגוף יתאושש.

כאב שלא מדברים עליו

יחס החברה אל ההפלות המוקדמות הוא מורכב. על אף ש-25% מההריונות מסתיימים בהפלה, ועל אף שהפלה מעוררת כאב נפשי עמוק אצל האישה ואצל בן או בת זוגה, בקרב המשפחה המורחבת ואפילו בקרב חברים וקרובים ישנו מיעוט התייחסות לנושא.

לעתים אף מכחישים ומתעלמים מתחושת האובדן הקשה שאופפת את האישה. 'זה הריון ראשון, צעיר, היא תתאושש', רבים אומרים לעצמם. גם כשיש לאישה האבלה סביבה חמה ותומכת, עלולות להישמע אמירות מנוכרות שלכאורה מקטינות את כאבה הנפשי. הערות כגון 'את עוד צעירה, בפעם הבאה זה יצליח' או 'אם תחזרי לפעילות הרגילה שלך, תרגישי יותר טוב'.

הערות כאלה, גם אם כוונתן טובה, עלולות להגביר את תחושת הבדידות ולהקשות על ההתמודדות הרגשית של אישה שאיבדה את פרי בטנה במפתיע. משום שמרבית ההפלות הטבעיות מתרחשות לפני השבוע ה-12 נשים רבות מאבדות את ההריון עוד לפני שהספיקו לבשר אודותיו. במקרים רבים, חוסר הידיעה והיעדר השיתוף אף מקטינים את התמיכה שנשים מקבלות. מי שבחרו להימנע משיתוף דבר ההריון הצעיר והטרי עלולות למצוא את עצמן בודדות מול חווית אובדן, שלא ציפו להתמודד אתה.

תגובות רגשיות להפלה – ואיך הן באות לידי ביטוי

כאמור, נשים רבות מגיבות בתדהמה, בעצב עמוק, אבל, אשמה, פגיעה בערך העצמי, חרדה, סטרס ואפילו בביטויים השייכים בדרך כלל לטראומה נפשית (פוסט טראומה). נשים רבות מאבדות תיאבון, מתקשות לישון, נמנעות מקשרים חברתיים. חשוב להדגיש כי תגובות אלה הינן טבעיות לחלוטין ועוצמתן מושפעת מגורמים אישיים רבים.

גם משך הזמן בו נשים מתאבלות על אבדן ההריון משתנה מאחת לשנייה. בספרות המחקרית נהוג לציין כי ארבעת החודשים הראשונים הם הקשים ביותר, וכי לאחר כ-6 חודשים יש בדרך כלל הקלה ורגיעה משמעותיות. יחד עם זאת, לא מעט נשים ממשיכות לחוש במצוקה הנפשית גם לאורך תקופה ארוכה יותר.

נשים רבות מוטרדות מהמחשבה שמא תגובתן מוגזמת ואף תוהות עד מתי תימשך; האם זו תגובה רגשית המבטאת אבל באופן טבעי או שמא האירוע חושף מצוקה רגשית הדורשת טיפול. לא קל לשרטט את הקו המבדיל בין אבל לבין מצוקה רגשית מתמשכת, מאחר שיש הרבה משותף ביניהם, אולם נחוץ לנסות ולהבדיל: בעוד שהאבל הוא תהליך טבעי שהולך ופוחת עם הזמן, מצוקה רגשית מתמשכת פוגעת בתפקוד היומיומי ועלולה להיות לה השפעה עתידית.

במחקרים שנערכו לאחרונה מתברר, כי במקביל לאבל הטבעי שנשים ובני זוגן חווים, נשים לא מעטות סובלות במשך השנה הראשונה לאחר הפלה מתסמיני חרדה, דיכאון ופוסט טראומה גבוהים בעוצמתם. החרדות יכולות להתבטא בפחדים שאינם מרפים לגבי הסיבה שבעטיה קרתה ההפלה, בפחדים מסיבוכים רפואיים בעקבות ההפלה או מהפלות חוזרות בעתיד. תסמיני פוסט טראומה יתבטאו בתחושת קיפאון רגשי, במחשבות חוזרות וטורדניות, בחלומות קשים ובהימנעות מכל מה שמזכיר את האירוע הטראומתי.

במחקר בריטי גדול שפורסם לאחרונה, בו עקבו החוקרים לאורך זמן אחרי התגובות הרגשיות של נשים שעברו הפלה, נמצא כי כחודש לאחר ההפלה 29% מהנשים עדיין סבלו מתסמיני סטרס ופוסט טראומה, אצל 24% מהנשים ההופיעו תסמיני חרדה בינוניים עד גבוהים וכ-11% מהנשים חוו תסמיני דיכאון בינוניים עד גבוהים. לאחר 9 חדשים תסמיני המצוקה פחתו אמנם, אך נשארו ברמות גבוהות.

השפעת הפלה על בן הזוג

בני הזוג מגיבים גם הם בצער ובאבל על ההפלה, אך הביטוי הרגשי שלהם ועוצמתו שונים מאלה של בנות זוגם. גברים מתמקדים, בדרך כלל, בתמיכה רגשית ומעשית בבנות זוגם, תוך התעלמות והסתרה של כאבם הם. התנהגות זו נובעת מתוך חשש, מוטעה אמנם, שביטוי הכאב שלהם יפגע ביכולתם לתמוך בבת זוגם ויפגע גם בנכונותה להיתמך. דפוס כזה עלול להביא את בני הזוג לתחושת בדידות ולהתרחקות זה מזו. מסתמן כי דווקא הדדיות ושיתוף של תחושות הכאב והמצוקה עשויות לסייע להתמודדות טובה יותר עם האבדן ועם המצוקה הנפשית המתלווה אליו.

השפעת הפלה על ההריון הבא ועל ההתקשרות עם התינוק

על פי נתונים מחקריים ידוע כי רוב הזוגות שעברו הפלה טבעית נכנסים להיריון חדש בתוך 18 חודשים. סמיכות זו בין ההפלה לבין ההריון החדש מהווה עבור הזוגות אתגר. לנשים יש חשש לעבור הריון שבו הכאב על האובדן והטראומה שעברו עלולים להתערבב עם ההריון החדש; שהחרדה מאובדן נוסף של הריון עלולה לפגוע בהנאתן ובשמחתן.

אכן, ידוע כי בגלל מצוקה וחרדה מפני אובדן ההריון החדש נשים עלולות לדחות, באופן מודע ובאופן לא מודע, את ההיקשרות לעובר ולהימנע מביטוי רגשות כלפיו. תמיכה פסיכולוגית יכולה לאפשר לנשים לפתח מודעות לרגשותיהן השונים ולסייע להן לעבור טוב יותר את תהליכי ההריון, כולל יצירת הקשר עם העובר.

איך תוכלי לסייע לעצמך אם חווית הפלה?

הצעד הראשון המומלץ, הוא להיערך לתנודות הרגשיות שעלולות להתרחש. מתוך פגישות שערכנו עם נשים שעברו הפלה ועם בני זוגן ליקטנו כמה מחשבות והמלצות שעשויות לסייע:

 • אין כאן נכון או לא נכון. אם חווית הפלה, את זקוקה לתקופת החלמה גופנית ורגשית כאחד. זה מגיע לך.
 • דאגי שיהיו לצידך אנשים שתומכים בך ומקלים עלייך.
 • את עשויה למצוא עצמך מתקשה להיות ליד חברותייך שיילדו לאחרונה או שנמצאות בהריון. הרשי לעצמך להתרחק קצת, אולם אל תוותרי לגמרי על תמיכה – חברתית או מקצועית.
 • תאריכים מסוימים, כמו תאריך ההפלה או תאריך הלידה הצפויה וכן תאריכי לידה צפויה של חברות שהריונן נמשך כמתוכנן עלולים להגביר את החרדה והמצוקה הנפשית. נסי להיערך לקראתם.
 • את עשויה לחשוב שחזרה לעבודה תיטיב אתך, אך קשה באמת לחזות זאת. את עלולה להיות רגישה מאד, פגיעה וחסרת מנוחה. לכן, חישבי היטב על תכנית החזרה לעבודה והאם או איך תרצי לשתף את חברייך לעבודה באובדן שעברת. מצאי כמה חברות שיכולות לסייע לך בחזרתך לעבודה. אם הדבר אפשרי, אז חזרה הדרגתית תקל עלייך.
 • יהיו הבדלי התמודדות בינך ובין בן או בת זוגך. הכירו בכך ומצאו דרך לשתף זו את זה.

איך תדעי אם את זקוקה לתמיכה נפשית?

קשה לנבא מי הנשים שמועדות יותר לסבול ממצוקה רגשית מתמשכת לאחר ההפלה. יחד עם זאת, מחקרים מצביעים על כמה גורמי סיכון:

 • אם חווית מצוקה רגשית גבוהה מיד אחרי ההפלה;
 • אם עברת טיפולי פוריות או אם עברת אובדני הריון קודמים;
 • אם יש לך היסטוריה קודמת של דיכאון או של הפרעה פוסט טראומה קודמת – ייתכן שכדאי לך להיעזר בטיפול.

חשוב שתהיי מודעת לכך, שההפלה יכולה להיות טריגר למצוקה נפשית מתמשכת ולכן אל תהססי לפנות לקבלת תמיכה רגשית מקצועית.

לנו, הפסיכולוגיות המטפלות בהורותא יש הידע, הניסיון והרגישות להעניק תמיכה נפשית נכונה לנשים שעברו הפלה, וכן לבני ולבנות זוגם. תמיכה זו תסייע בעיבוד החוויה הקשה ובמציאת כוחות להחלמה.

  כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם  מקורות:

  שתפו:

  סגור לתגובות.