דיכאון בהריון: מהם הסימנים ואיך מטפלים?

הריון היא תקופה של התעוררות רגשית גדולה. שמחה וסיפוק לצד דאגות וחששות. אצל נשים רבות עלולה להתפתח מצוקה רגשית שתתבטא בסטרס, בחרדה ואף בדיכאון במהלך ההריון. לעיתים בני הזוג או אחד מהם אינם שלמים לגבי מוכנותם להיות הורים, לעיתים האישה חשה פחד מהריון ולידה. אם את בהריון או לפניו ומרגישה מצוקה רגשית (נפשית) הולכת וגוברת, נכון ואפשר לטפל בה כבר עכשיו.

הדעה הרווחת היא שתקופת ההריון היא תקופה מלאת ריגושים, קסם ועוצמה נשית. זה ודאי נכון, אבל יותר מדויק יהיה לתאר את התקופה הזו כ'רכבת הרים'. כי לצד שיאים של התרוממות רוח, התרגשות וציפיה, יכולים להגיע זמנים שהצבעים השולטים בהם הם אפור ושחור, והם מלווים בעיקר ברגשות חרדה, פחדים ואפילו דיכאון מתמשך.

לא פשוט להבחין ולאבחן דיכאון בהריון או חרדה בהיריון. בעיקר מפני שתסמיני הדיכאון, כמו קשיי שינה או שינויים בהרגלי האכילה, דומים מאוד לתחושות הטבעיות של נשים רבות בזמן ההריון. לעיתים אף יופיעו תסמיני חרדה ותסמיני דיכאון יחד ויהיה קשה להפריד ולהבדיל ביניהם.

בנוסף, ישנן נשים שחוששות לחשוף את רגשותיהן בפני הקרובים להן ולעיתים גם בפני רופאיהן. בייחוד רגשות המנוגדים למה שכביכול מצופה מהן בתקופה זו.

אם את סובלת מאחד או יותר מהתסמינים המפורטים בהמשך, חבל שתרגישי מצוקה כה קשה בהריון, עבורך וגם עבור התינוק. דעי שיש עזרה יעילה מאוד למצב שבו את נמצאת.

במצב זה, תמיכה רגשית הכרחית עבורך. טיפול פסיכולוגי אישי ואחראי יעזור לך להבין את הטלטלה הרגשית שאת עוברת ויקל על מצוקתך. בטיפול תוכלי לזהות את נקודות החוזק שלך ולקבל כלים פשוטים להתמודדות יעילה עם החשש, הספק ואי הוודאות.

אל תישארי לבד. עם כל הקושי שאת חווה עכשיו, ההריון הוא זמן מצוין לטפל בקשיים וללמוד להתגבר עליהם. כך תוכלי להגיע לשלב ההורות כשאת מודעת וחזקה יותר, ומסוגלת לענות בצורה מלאה על כל הצרכים של תינוקך.

ההשלכות השליליות של דיכאון ומצבי רוח בהריון

למצב של חרדה בהריון ואף דיכאון בהריון עלולות להיות השפעות שליליות מרחיקות לכת עליך ועל העובר.

רגשות סטרס, פחדים, חרדה ודיכאון בהריון מעלים את הסיכון להפלה טבעית, ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל נמוך עם היקף ראש קטן, מה שעשוי להוביל בהמשך לקשיים רגשיים של הילד או הילדה.

דיכאון בהריון

בניגוד למה שמקובל לחשוב, הריון לא מגן מפני דיכאון. קרוב ל-20% מהנשים חוות תסמינים דיכאוניים בהריון ו-10% סובלות מדיכאון במהלך ההריון.

הנשים המועדות לסבול מדיכאון בזמן הריון הן נשים שהריונן לא רצוי, נשים שסובלות מחרדה, ממצב קשה בחיים, נשים שסבלו בעבר מדיכאון, נשים שאין להן תמיכה חברתית ונשים הסובלות מיחסים בעייתיים עם בן הזוג שלהן ואפילו מאלימות שלו כלפיהן.

מי שסבלה בעבר מדיכאון היא בעלת סיכון גבוה יותר להיות בדיכאון בהריון, במיוחד מי שטופלה בתרופות והפסיקה את הטיפול התרופתי לפני הכניסה להריון. אם טופלת לפני ההריון בתרופות אנטי-דיכאוניות, התייעצי עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול בהן. הפסקה בלתי מבוקרת של התרופות עלולה להיות מזיקה.

נשים נוספות בעלות סיכון לפתח דיכאון בהריון הן מי:

 • שאין לה תמיכה רגשית ומעשית, במיוחד מבן זוגה
 • שנמצאת בקשר בלתי יציב
 • שחוותה בעבר טיפולי פוריות, סיבוכים בהריון או בלידה
 • שחוותה בעברה פגיעה מינית

מהם הסימנים לדיכאון בהריון?

 • אובדן עניין או הנאה מפעילויות שבדרך כלל הסבו לך הנאה
 • עייפות מרובה וחוסר אנרגיה
 • אי שקט או אדישות
 • רגשות אשם או חוסר ערך
 • קשיי ריכוז
 • קשיי שינה
 • שינויים בתיאבון

מהי ההשפעה של הדיכאון בהריון על העובר?

ראשית, אישה מדוכאת לא תקפיד מספיק על בריאותה – לא על בדיקות ולא על התנהלותה. היא עשויה למשל לפנות לשתיית אלכוהול או לעישון כדי להקל על הדיכאון. אך יש הטוענים שדרך ההשפעה ההורמונאלית הקורית בעת שהאישה מדוכאת, העובר נחשף לחומרים שפוגעים בו.

את התוצאות רואים לאחר הלידה: יכולה להיות לידה מוקדמת או הפלה, תינוק קטן לגיל ההריון, קשיים נוירו-התפתחותיים, קשיים של התינוק בויסות עצמי שיתבטאו למשל בקשיי שינה. שלא לדבר על כך, שנשים שסבלו מדיכאון בהריון ממשיכות לפעמים לסבול גם מדיכאון אחרי לידה. אז תהיה השפעה ישירה על האינטראקציה של האם עם התינוק – פחות חום והיענות לצרכיו, ופחות תקשורת מילולית איתו.

מניסיוננו, עזרה מקצועית נכונה, בזמן הנכון, מביאה להקלה על מצבי רוח בהריון ואף על דיכאון בהריון, ומובילה בהמשך להנאה רבה יותר בהורות.

חשוב שלא תישארי לבד ולא תחששי לשתף ברגשותייך. את יכולה לפנות לרופא משפחה או לאחות טיפת חלב, ולבקש הפנייה לאיש מקצוע המתמחה בטיפול בנשים הרות ואחרי לידה – עובד סוציאלי, פסיכולוג או פסיכיאטר. לעיתים חשוב ששני בני הזוג יגיעו לטיפול.

אנו מזמינות אותך לפנות אלינו לקביעת פגישה אישית כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לך בצורה אישית ואחראית.

  כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם  שתפו:

  סגור לתגובות.