קשיים רגשיים בהריון ולפניו

הורותא - הריון

הריון הוא תקופה של התעוררות רגשית גדולה. שמחה וסיפוק לצד דאגות וחששות. אצל נשים רבות עלולה להתפתח מצוקה רגשית שתתבטא בסטרס, בחרדה ואף בדיכאון במהלך ההריון. לעיתים בני הזוג או אחד מהם אינם שלמים לגבי מוכנותם להיות הורים, לעיתים האישה חשה פחד מהריון ולידה. אם את בהריון או לפניו ומרגישה מצוקה רגשית (נפשית) הולכת וגוברת נכון ואפשר לטפל בה כבר עכשיו.

הדעה הרווחת היא שתקופת ההריון היא תקופה מלאת ריגושים, קסם ועוצמה נשית. זה ודאי נכון, אבל יותר מדויק יהיה לתאר את התקופה הזו כ’רכבת הרים’.

כי לצד שיאים של התרוממות רוח, התרגשות וציפיה, יכולים להגיע זמנים שהצבעים השולטים בהם הם אפור ושחור, והם מלווים בעיקר ברגשות חרדה, פחדים ואפילו דיכאון מתמשך.

לא פשוט להבחין ולאבחן דיכאון בהריון או חרדה בהיריון. בעיקר מפני שתסמיני הדיכאון, כמו קשיי שינה או שינויים בהרגלי האכילה, דומים מאוד לתחושות הטבעיות של נשים רבות בזמן ההריון. לעיתים אף יופיעו תסמיני חרדה ותסמיני דיכאון יחד ויהיה קשה להפריד ולהבדיל ביניהם.

בנוסף, ישנן נשים שחוששות לחשוף את רגשותיהן בפני הקרובים להן ולעיתים גם בפני רופאיהן. בייחוד רגשות המנוגדים למה שכביכול מצופה מהן בתקופה זו.

אם את סובלת מאחד או יותר מהתסמינים המפורטים בהמשך, חבל שתרגישי מצוקה כה קשה בהריון, עבורך וגם עבור התינוק. דעי שיש עזרה יעילה מאוד למצב שבו את נמצאת.

במצב זה, תמיכה רגשית הכרחית עבורך. טיפול פסיכולוגי אישי ואחראי יעזור לך להבין את הטלטלה הרגשית שאת עוברת ויקל על מצוקתך. בטיפול תוכלי לזהות את נקודות החוזק שלך ולקבל כלים פשוטים להתמודדות יעילה עם החשש, הספק ואי הוודאות.

אל תישארי לבד. עם כל הקושי שאת חווה עכשיו, ההריון הוא זמן מצוין לטפל בקשיים וללמוד להתגבר עליהם. כך תוכלי להגיע לשלב ההורות כשאת מודעת וחזקה יותר, ומסוגלת לענות בצורה מלאה על כל הצרכים של תינוקך.

ההשלכות השליליות של דיכאון וחרדה בהריון

למצב של חרדה בהריון ואף דיכאון בהריון עלולות להיות השפעות שליליות מרחיקות לכת עליך ועל העובר.

רגשות סטרס, פחדים, חרדה ודיכאון בהריון מעלים את הסיכון להפלה טבעית, ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל נמוך עם היקף ראש קטן, מה שעשוי להוביל בהמשך לקשיים רגשיים של הילד או הילדה.

דיכאון בהריון

בניגוד למה שמקובל לחשוב, הריון לא מגן מפני דיכאון. קרוב ל- 20% מהנשים חוות תסמינים דיכאוניים בהריון ו- 10% סובלות מדיכאון במהלך ההריון.

יותר מכך: מי שסבלה בעבר מדיכאון היא בעלת סיכון גבוה יותר להיות בדיכאון בהריון, במיוחד מי שטופלה בתרופות והפסיקה את הטיפול התרופתי לפני הכניסה להריון.

אם טופלת לפני ההריון בתרופות אנטי-דיכאוניות, התייעצי עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול בהן. הפסקה בלתי מבוקרת של התרופות עלולה להיות מזיקה.

נשים נוספות בעלות סיכון לפתח דיכאון בהריון הן מי :

 • שאין לה תמיכה רגשית ומעשית, במיוחד מבן זוגה
 • שנמצאת בקשר בלתי יציב
 • שחוותה בעבר טיפולי פוריות, סיבוכים בהריון או בלידה
 • שחוותה בעברה פגיעה מינית

ייתכן שאת בדיכאון אם את חווה את אחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • אובדן עניין או הנאה מפעילויות שבדרך כלל הסבו לך הנאה
 • עייפות מרובה וחוסר אנרגיה
 • אי שקט או אדישות
 • רגשות אשם או חוסר ערך
 • קשיי ריכוז
 • קשיי שינה
 • שינויים בתיאבון

חרדה בהריון

באופן טבעי מי שעשויה לפתח חרדה בהריון היא מי שסבלה מהפרעת חרדה לפני ההיריון, או בעלת רגישות לשינויים ההורמונליים שקורים בזמן ההריון.

אבל מאחר ולגורמים הרגשיים והאישיותיים יש כאן תפקיד מכריע, ההריון יכול לעורר חרדה עצומה גם בקרב מי שאין לה היסטוריה של חרדה.

זה יכול לקרות בעקבות השינויים הצפויים בחיי האם לעתיד, הציפיות לקראת האמהות והאחריות הגדולה לגידול התינוק, שיכולים להעיר נושאים רדומים ומודחקים.

במקרים אלה, האחריות והדאגה הרבה להתפתחות התקינה של העובר אינה מרפה, ועשויה להתפתח לפחדים, חרדות כלליות, פאניקה, התקפי חרדה או צורה של מחשבות טורדניות. למשל, האם אכלתי מאכל שיפגע בעובר, נשמתי בטעות עשן סיגריות או פעלתי בצורה מזיקה אחרת.

ייתכן ואת במתח וחרדה יוצאי דופן, אם את חווה את אחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • דפיקות לב מואצות וקשיי נשימה (היפר וונטילציה) כמו בהתקף פאניקה
 • מחשבות ודמיונות מפחידים הקשורים לעובר או לתינוק
 • דאגות טורדניות (אובססיביות) בנוגע להתנהגותך במיוחד בנוגע לתזונה
 • דאגה רבה ומציפה, ללא סיבה
 • אי שקט

מניסיוננו, עזרה מקצועית נכונה, בזמן הנכון, מביאה להקלה על חרדה בהריון ואף על דיכאון בהריון, ומובילה בהמשך להנאה רבה יותר בהורות.

אנו מזמינות אותך לפנות אלינו לקביעת פגישה אישית כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לך בצורה אישית ואחראית.

צרו קשר

 

מוזמנים לקרוא על קשיים רגשיים בהריון ולפניו בקטגוריית המאמרים:  קשיים רגשיים בהריון ולפניו 

 

שתפו:

סגור לתגובות.