דיכאון בהריון – מהם הסימנים ואיך מטפלים?

מהם הסימנים לזיהוי דיכאון בזמן ההריון? האם ניתן לטפל בדיכאון בהריון? והאם הדיכאון בזמן ההריון עלול להשפיע על העובר?

מתוך ראיון של מיכל שמואלי עם ד”ר חנה גילאי גינור, שהתקיים בתוכנית הרדיו “מאלף על טף” ברשת א’ קול ישראל.

הדעה הרווחת היא שהריון, מעבר לבחילות ולהקאות, היא תקופה מלאת ריגושים, קסם ועצמה נשית. זה לא לגמרי נכון…

מצופה מנשים להסתגל בקלות להריון וגם לתינוק. אך למעשה ההסתגלות לרגשות השונים שמציפים את האישה אינה פשוטה. זו תקופה עם הרבה אתגרים שיכולים להכניס את האישה למצוקה ולקשיים – השינויים הגופניים, החרדות שמתעוררות, תחושת האחריות, צרכי התלות שלה, הקשר עם משפחתה.

ויש כאלו שאומרים שהריון מגן מפני דיכאון… זה נכון?

אכן, יש להריון שם מטעה שכזה. ראשית, אישה חווה מצבי רוח בהריון וההריון כלל לא מגן מפני דיכאון. ההיפך – הסיכון לפריצתו הוא פי שלושה מאשר באופן רגיל. לכן, עלינו לשאול שאלה הפוכה: מה הם הגורמים המגנים על האישה מפני דיכאון לעומת גורמי הסיכון שהיא תלקה בדיכאון בהריון.

מה השכיחות של דיכאון בהריון?

אומדים את שכיחות הדיכאון בהריון ב 10-14%, כאשר מדובר על דיכאון ברמות שונות – קלה, מתונה וקשה, וכן על הפרעת דיכאון דו-קוטבית.

מיהן אלו שמועדות ליפול אל מעמקי הדיכאון?

הנשים המועדות לסבול מדיכאון בזמן הריון הן נשים שהריונן לא רצוי, נשים שסובלות מחרדה, ממצב קשה בחיים, נשים שסבלו בעבר מדיכאון, נשים שאין להן תמיכה חברתית ונשים הסובלות מיחסים בעייתיים עם בן הזוג שלהן ואפילו מאלימות שלו כלפיהן.

מהם הסימנים לדיכאון בהריון?

בראש וראשונה האישה סובלת ממצב רוח ירוד והנאתה נפגמת. בנוסף, יהיו תסמינים פסיכולוגיים, כגון ריכוז נמוך, הערכה עצמית נמוכה, רגש אשמה בולט ואולי אף תהיינה מחשבות אובדניות. בין התסמינים הפיזיים יהיו האטה/עצבנות, הפרעות בשינה, שינויים בתיאבון והיעדר אנרגיה.

מהי ההשפעה של הדיכאון בהריון על העובר?

ראשית, אישה מדוכאת לא תקפיד מספיק על בריאותה – לא על בדיקות ולא על התנהלותה. היא עשויה למשל לפנות לשתיית אלכוהול או לעישון כדי להקל על הדיכאון. אך יש הטוענים שדרך ההשפעה ההורמונאלית הקורית בעת שהאישה מדוכאת, העובר נחשף לחומרים שפוגעים בו.

את התוצאות רואים לאחר הלידה: יכולה להיות לידה מוקדמת או הפלה, תינוק קטן לגיל ההריון, קשיים נוירו-התפתחותיים, קשיים של התינוק בויסות עצמי שיתבטאו למשל בקשיי שינה. שלא לדבר על כך, שנשים שסבלו מדיכאון בהריון ממשיכות לפעמים לסבול גם מדיכאון אחרי לידה. אז תהיה השפעה ישירה על האינטראקציה של האם עם התינוק – פחות חום והיענות לצרכיו, ופחות תקשורת מילולית איתו.

האם הדיכאון מתפרץ בגלל ההריון, או שזוהי נטייה אישיותית? במלים אחרות – הדיכאון עלול להתפרץ בתקופת ההריון גם אצל נשים שלא חוו קודם להריון דיכאון?

הדיכאון עלול לפרוץ כתוצאה ממגוון גורמים. אף אישה אינה מוגנת מפניו אך יש כאלו שהן בסיכון גובר: אישה שחוותה דיכאון לפני ההריון – הסיכון שתלקה בדיכאון בתקופת ההריון עולה. פגיעות גם נשים שרגישות לשינויים הורמונאליים ונשים שחסרות תמיכה רגשית מבן הזוג .

האם אישה שסבלה מדיכאון לפני ההריון צריכה לנקוט אמצעי זהירות מפני התפרצות דיכאון לקראת ההריון?

כדאי מאוד. אם היא לקחה או לוקחת תרופות נגד דיכאון – כדאי שתתייעץ עם הרופא שרשם אותן לגבי ההמשך. נשים רבות מנסות לרדת מהתרופות בשלב זה וחשוב שלא תעשינה זאת ללא פיקוח רפואי. דבר נוסף חשוב הוא שהאישה תעטוף את עצמה בתמיכה חברתית ושלא תסתגר בתוך עצמה. גם אימוץ אורח חיים בריא עוזר מאד ובמיוחד פעילות פיזית מתונה.

למי לפנות: איך ומי יכולים לעזור לאישה במצב הלא פשוט הזה?

חשוב שהאישה לא תישאר לבד ולא תחשוש לשתף ברגשותיה. היא יכולה לפנות לרופא משפחה או לאחות טיפת חלב, ולבקש הפנייה לאיש מקצוע המתמחה בטיפול בנשים הרות ואחרי לידה – עובד סוציאלי, פסיכולוג או פסיכיאטר. לעיתים חשוב ששני בני הזוג יגיעו לטיפול. בבבתי החולים איכילוב ותל השומר ישנן מרפאות מיוחדות המטפלות בנשים עם קשיים רגשיים סביב הריון ולידה.

האם ניתן להשתמש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון?

העדויות בנוגע לכך מנוגדות. זה מאד תלוי בתרופה. יש תרופות מזיקות ויש בטוחות יותר. בכל מקרה, יש לשקול את הבעד והנגד של נטילת תרופה בהריון ולשתף את האישה ובן זוגה בהחלטה.

אפשר לקבל טעימה מתהליך טיפולי שלך עם אישה בהריון שהדיכאון התפרץ אל תוך חייה בתקופה הרגישה והמיוחדת הזאת – ההריון? מה קורה בשיחות הללו? איך את מעצימה את האישה? מחזקת אותה ומחלישה את הדיכאון?

כמו בכל טיפול, אני מנסה להתחבר לעולם הרגשי של האישה ולהבין אותה. אני מנסה להכיל את החוויה הרגשית שלה. מה הדיכאון מלמד על חווייתה את עצמה, על תפיסתה את המשימות העומדות בפניה ואת הקשר שלה עם בן הזוג שלה ועם אימה. איזה שדים מתעוררים מעברה. אחרי שנוצר קשר טיפולי טוב, ננסה יחד לזהות ולאתר את הכוחות שלה בהתמודדות עם אתגרי ההריון והאמהות את הצרכים שלה וכיצד תוכל לגייס כוחות לעזרתה.

 

רוצה לדעת עוד על דיכאון בהריון? מרגישה שאת זקוקה לעזרה ותמיכה? אנו מזמינות אותך לפנות אלינו לקביעת פגישה אישית, כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לך בצורה אישית ואחראית.

ד"ר חנה גילאי גינור | פסיכולוגית קלינית
שתפו:

סגור לתגובות.