חושבים הורות – האם אנו מוכנים?

זה רק טבעי שהמחשבה על להיות הורים מלווה בהתלבטויות שונות, ברגשות מעורבים ואולי אף בחרדות.

השאלה העיקרית שנשאלת היא האם אני באמת מוכן להיות הורה ולהתמודד עם האחריות הכבדה של טיפול בילד. כאשר מדובר בהורות יחידנית, הורות חד-מינית או משפחה פרק ב' עולות שאלות ייחודיות.

רוצה ילדים ?

הרצון בילדים אף פעם אינו זהה אצל שני בני הזוג. המצב שונה כאשר אחד מבני הזוג אינו רוצה ילדים כלל, או לא כרגע.

כאשר חוסר הרצון הזה עולה על פני השטח, הוא עלול להוביל לקונפליקט זוגי בעוצמה כל כך גבוהה שיכולה לעורר אצל שני בני הזוג פגיעה אישית קשה שמלווה בתחושות של בידוד, ייאוש וחוסר אונים.

המעבר להורות יוצר שינוי גדול מאד בחיים, שנוגע בתחומים שונים של חייכם – אורח החיים, היחסים ביניכם, היחסים עם אנשים אחרים, וכמובן תחושת הזהות האישית של כל אחד מכם, שאינה משתנה אמנם, אך מתרחבת.

כשאתם לא בטוחים לגבי הנושא של להיות הורים, מבחינת העיתוי, מבחינת בן הזוג ובכלל, לרוב, לבטים אלה דווקא משקפים את הרצינות שבה אתם רואים את התפקיד החדש.

אנו רואות את ההרהורים והלבטים האלה כדרך חיובית לברר את מוכנותכם להורות.

ככל שתדונו ותעסקו בהם, באופן אישי וביחסים ביניכם, כך תוכלו להגיע להבנות טובות יותר ומספקות יותר. תשפרו את יכולת התקשורת ביניכם וכן את יכולות הנתינה, שכל כך משמעותיות בלהיות הורה.

ייתכן, שאתם חשים אי נוחות לדבר על הקשיים והלבטים. יכול להיות שזה קשור לכך שהתרבות הישראלית נוטה יותר להדגיש את הצד היפה והוורוד בהורות, ופחות נותנת לגיטימציה להרהורים על התפקיד האחראי הזה של להיות הורה. אל תוותרו.

אולי בכלל להיות אם חד הורית

למרות התמיכה החברתית שקיימת בדרך כלל באימהות חד הוריות, לקיחת החלטה כזו היא החלטה אמיצה.

בתהליך קבלת ההחלטה עליך לבחון בכנות את כל הגורמים שעשויים לסייע או להפריע לך בהקמת או הרחבת המשפחה, ובהשפעת צעד זה על חייך ועל חיי הילד שייוולד. למשל, האם צעד זה ימנע או יעזור לך לבנות בעתיד תא משפחתי עם גבר.

נקודות למחשבה

בדקו את עצמכם האם אתם מוכנים להיות הורים. הנה כמה נקודות התבוננות כדי לעזור לכם לזהות היכן אתם נמצאים:

  • האם את חושבת שתהיי אמא טובה? חושב שתהיה אבא טוב?
  • איזה תכונות או קשיים נפשיים עלולים להשפיע על תפקודך כהורה? האם יש לך קונפליקטים לא פתורים עם הוריך?
  • תינוק אינו גורם ואינו פותר קשיים בזוגיות, לא בזוגיות של גבר ואישה ולא בזוגיות של שתי נשים, אך מבליט אותם. האם קיימים נושאים לא פתורים ביחסים הזוגיים שלכם?
  • האם עברתם יחד חוויות שקידמו את התקשורת ביניכם ואת תהליכי קבלת ההחלטות שלכם? האם קונפליקטים שהיו ביניכם נפתרו לשביעות רצון שניכם?
  • האם אתם יכולים לשוחח בחופשיות על שינויים שעשויים לקרות ביחסים האינטימיים שלכם?
  • האם יש לכם מערכות תמיכה טובות?

אם ההתלבטויות מלוות בקשיים רבים או בחרדות, אנו מזמינות אתכם לפנות אלינו לקבלת ייעוץ.

ד"ר חנה גילאי גינור | פסיכולוגית קלינית
שתפו:

סגור לתגובות.