קשיים רגשיים בהריון

הורותא - הריון

הריון הוא תקופה של התעוררות רגשית גדולה. שמחה וסיפוק לצד דאגות וחששות. אצל נשים רבות עלולה להתפתח מצוקה רגשית שתתבטא בסטרס, בחרדה ואף בדיכאון. אם את מרגישה מצוקה רגשית (נפשית) הולכת וגוברת נכון  ואפשר לטפל בה כבר עכשיו

 

במקביל לשינויים הגופניים המתרחשים אצל נשים בתקופת ההריון, גם הנפש שלהן עוברת שינויים והיא "מתמתחת" כדי "לעשות מקום" לעובר. בתהליך זה מתעוררים אצל נשים שאלות וחששות לגבי העובר והתפתחותו, דאגה לגבי התקשרותן לעובר ולגבי תפקודן האימהי, השפעת ההריון והאימהות על הזוגיות, דאגות לגבי קבלתן את הגוף המשתנה וכמובן דאגות וחרדות מהלידה.

תחושות מעיקות אלו לובשות לעיתים צורה של חרדה או תגובת סטרס (דחק) בעוצמות שונות, דכדוך או דפוסי התנהגות כפייתית.  תגובות אלו הן חלק בלתי נפרד מהתהליכים הנפשיים שעוברת כל אישה בתהליך ההסתגלות לאימהות, ורוב הנשים מוצאות דרכים להכיל אותן ולהתגבר עליהן.

אולם יש נשים שהמצוקה הרגשית בהיריון קשה מידי עבורן.

לפי מחקרים עדכניים כ-10% אחוזים מהנשים ההרות סובלות מהפרעות חרדה בעת ההיריון, וכ- 14% סובלות מהפרעות דיכאון.  אצל נשים אלו החששות, החרדות ו/או מצבי הרוח (דיכאון) לא פוסקים ואף גוברים ומשתלטים על התפקוד היומיומי.

אירועים ונסיבות מיוחדות מגדילים את הסיכון להתפתחות מצוקה רגשית קשה או אף הפרעה בעת ההיריון: כאשר ההיריון הושג אחרי טיפולי פוריות, לאחר הפלה או לידה שקטה, טראומה מינית, כשלידה קודמת זכורה כטראומתית, כאשר האישה סבלה לפני ההריון מדיכאון או מהפרעת חרדה, או כשהיא חווה תחושת חוסר בתמיכה רגשית ומעשית מבן הזוג או המשפחה.

הפרעות נפשיות ידועות במהלך ההריון הן הפרעת דיכאון, הפרעת חרדה כוללנית, התקף חרדה (פאניקה), הפרעת טורדנית כפייתית (OCD), הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD).

סימנים למצוקה רגשית

כשהמצוקה הרגשית קשה היא יכולה להתבטא בדפיקות לב מואצות, דאגות טורדניות ביחס להתנהלות היומיומית, אי שקט, מצב רוח דכאוני, חוסר אנרגיה, קשיי שינה, קשיים בקשר עם בן הזוג.

כאשר מצוקה זו אינה מטופלת קיים סיכון לפגיעה בהתפתחות העובר והתינוק ואף קיים סיכון שהיא תימשך לאחר הלידה.

אם משהו מכל אלה תואם את הרגשתך, ככל שתקדימי לקבל תמיכה רגשית מקצועית פסיכולוגית מתאימה, כך תרגישי טוב יותר:  תזכי בהקלת המצוקה הנפשית, תפתחי קשר טוב יותר עם העובר/התינוק, תחושי הנאה גדולה יותר מההריון ומשיפור הקשר עם בן/בת הזוג ותרגישי מוכנה יותר לאימהות.

כאשר נשים סובלות במהלך ההריון ממצוקות נפשיות חמורות כמו הפרעה דו-קוטבית או פסיכוזה, חשוב שתפנינה ללא דיחוי לקבלת טיפול רפואי.

יעוץ ותמיכה נפשית פסיכולוגית בהורותא

בהורותא תפגשו נשות מקצוע מומחיות – פסיכולוגיות קליניות ועובדת סוציאלית קלינית – בעלות ניסיון רב במתן יעוץ, תמיכה וטיפול רגשי-פסיכולוגי לנשים, לגברים ולזוגות הנמצאים בשלבים השונים בדרך להורות.
אתן מוזמנות לפנות אלינו לייעוץ מקצועי או טיפול פסיכולוגי קצר מועד שיסייע לכן להתמודד טוב יותר עם הקשיים הרגשיים והמשברים המתלווים לתקופת ההריון.

צרו קשר ונבחן יחד את התמיכה המתאימה לכן.

    כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם    שתפו:

    סגור לתגובות.