כשאמא בוכה: כיצד דיכאון אחרי לידה משפיע על התינוק?

אומרים שהוא רק תינוק, לכן אינו מסוגל לקלוט כשאימו במצב רוח ירוד, כשהיא עצובה, עייפה או מוטרדת; שכל שדרוש לתינוק הוא סיפוק צרכים בסיסיים – להשקיט את הרעב, לישון טוב, להתרוקן. אבל בשנים האחרונות מצטבר ידע רב, שמצביע בדיוק על ההפך: שתינוק מגיב למצב רוחה של האם ושאי אפשר "לעבוד עליו". שגם תינוק זעיר יכול לקלוט ולשדר מסרים רגשיים באמצעות עוויות פנים, בכי, תנועות גוף ושהוא קשוב מאד לגווני הקול של הוריו ומגיב אליהם.

ממש כפי שתייר המגיע לארץ שאת שפתה אינו מכיר – תינוק מסוגל להבחין ברגשות, ולהבדיל בין רוך, שמחה, כעס, עוינות, תוקפנות, על פי מוסיקה, צלילים ואינטונציות, למרות היעדר תקשורת מילולית. כך שלמעשה מתקיימת בינו לבין המטפל בו – אם או אב – תקשורת רגשית ושזו חשובה לא פחות מסיפוק צרכיו הגופניים.

חוסר זמינות רגשית

למצב רוחה של האם יש השפעה רבה על התינוק. אם שסובלת מדיכאון אחרי לידה, היא אם שאינה זמינה רגשית לתינוק וגם כשהיא מטפלת בו ייתכן שתגובותיה יעידו על אדישות כלפיו והתעלמות מצרכיו האמיתיים.

התינוק יכול להרגיש כשאמו שקועה בעצמה ותגובותיה אליו איטיות ומעורפלות, כמו גם אם בהיותה חסרת שקט וחרדתית היא מגיבה אליו בהתנהגות שאינה מתחשבת במצבו הרגשי, למשל, כשהיא מרימה אותו בפתאומיות, או נוגעת בו אוטומטית, ללא חיבה, אמפתיה ורוך, משל היה בובה.

אלו מצבים בהם האינטראקציה של האם עם התינוק חסרה מרכיבים רגשיים משמעותיים עבורו: היא ממעטת לדבר עמו, וכשהיא מדברת, דיבורה עצור. היא ממעטת ליצור עמו קשר עין ובאופן כללי, התגובות שהיא משדרת תלושות ואין התאמה בינן ובין התינוק.

לא רק שהתינוק מסוגל להרגיש בכך, הוא עשוי להגיב: כך, תינוק שמרגיש שקשובים לו יבכה ויביע אי שביעות רצון, כשהוא רעב, עייף או כשקר לו. ואילו תינוק שמרגיש שקולו לא נשמע, שאינו מקבל התייחסות, עלול לוותר על המחאה, להימנע ככל האפשר מהאינטראקציה, להפוך אדיש ומתבצר בשתיקתו. מבחינתו, זוהי התנהגות שמטרתה הגנה עצמית אינסטינקטיבית, שנועדה להקל על מצוקתו.

אם הדיכאון התחיל כבר במהלך ההיריון ולא טופל עלולות להיות לו השלכות על ההיריון, התפתחות העובר, משקל הלידה ואפילו על סיבוכים בלידה, שכן ידוע שאמהות מדוכאות גם אינן דואגות לעצמן באופן המיטבי. למשל, מעשנות, אוכלות מזונות שאינם מתאימים להריון, מתעלמות מבדיקות מעקב ובאופן כללי מזניחות את בריאותן באופן שעלול להשפיע על התפתחות העובר.

למה צריך לשים לב

  • כשהתינוק מסיט מבטו מהדמות המטפלת, אינו מחפש קשר עין ובוכה לעיתים נדירות. זו תגובה אופיינית לתינוקות שאימותיהם התנהגו איתם התנהגות עצבנית ולחוצה.
  • כשהתינוק סובל מקשיי ויסות, שמתבטאים בקשיי שינה ובקשיים ביצירת שגרה של ארוחות ושינה. אחד ההסברים לכך הוא שתינוק שאימו חשה דיכאון בהריון, או מיד אחרי הלידה נחשף לחוסר איזון ביוכימי אצלה, שהשפיע על קשייו לווסת את תגובותיו הפיזיולוגיות לסטרס ולתסכול.
  • כשהתינוק בוכה או חסר שקט וקשה להרגיעו ולנחמו.
  • כשההבעה הרגשית שלו מצומצמת, הן מבחינת קשת הרגשות והן מבחינת התנודות והעוצמות שלהן.

מה עלולה להיות השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק?

ככל שהאם סובלת מדיכאון אחרי לידה באופן עמוק יותר, ההשפעות השליליות על התינוק והתפתחותו חזקות יותר. זאת משום שתינוק משקיע עצמו בחקירה ובלמידה תוך כדי התנסות רגשית נעימה, כשהוא נמצא בסביבה מעוררת רוגע ושמחה. לכן כשהאם אינה מספקת לו באופן מיטבי את צרכיו הרגשיים, הוא "ישקיע" פחות ויתפנה פחות לתהליכי חקירה ולמידה.  מה שעלול להיפגע מכך הם כישורי השפה והקוגניציה, עד כדי כך שהתינוק עלול לסבול  – כילד וכמבוגר – מעיכוב ברכישת שפה ודיבור, עיכוב קוגניטיבי, הפרעות רגשיות והפרעות התנהגות.

כדי להחליש את השפעותיו השליליות של דיכאון אחרי לידה ולצמצם את הפגיעה בתינוק רצוי שהאם תפנה לטיפול מקצועי. בדרך כלל, יוצע להורים טיפול אצל פסיכולוג או עובד סוציאלי האמונים על טיפול בנשים לאחר לידה ומכירים את הקשיים הייחודיים של תקופת חיים זו. בטיפול כזה, יינתן מענה טיפולי לכל בני המשפחה כולל התינוק, גם אם לעיתים השיחות תהיינה בעיקר עם האם. בהתאם לצורך יוצע גם טיפול תרופתי.

עד שהאם תתאושש ותחזור לתפקד מומלץ שהאב יקח על עצמו את תפקיד המטפל העיקרי והמשמעותי בתינוק, כמו גם דמויות נוספות שקרובות לתינוק ויכולות ליטול על עצמן את תפקידי האם, להעניק לו חום, מגע, קשר עין, להיות קשובות לצרכיו ולהגיב אליהם. בכך הם גם יקלו על העומס הרגשי אצל האם.

 פורסם ב״דוקטורס״, 7 נובמבר 2011

ד"ר חנה גילאי גינור | פסיכולוגית קלינית
שתפו:

סגור לתגובות.