האם טלטול תינוק הוא תוצאה של דיכאון לאחר לידה?

האם כהורה חדש קיבלת מידע אמין על טווח התגובות הרגשיות שאמהות ואבות עשויים להרגיש לאחר לידה, כמו "בייבי בלוז" המופיע אצל יולדות בימים הראשונים לאחר הלידה או על דיכאון אחרי לידה, הקורה אצל 10%-20% מהאמהות והאבות? סביר להניח שכן. אך האם קיבלת מידע אמין על איך להתנהג באופן יעיל עם בכי של תינוק ולא להגיב בתסכול ובכעס? סביר להניח שהידע שלך הגיע מאמצעי התקשורת ושטרם שמעת על כך באופן מסודר מאנשי הבריאות המטפלים בך ובמשפחתך. לצערנו, כמו בנושאים רבים אחרים, אחרי שמתרחש אסון, אנו מפנימים את הלקח ומנסים למנוע את האסון הבא.

לאחרונה נושא ההתמודדות של הורים חדשים עם בכי תינוקות קיבל אצלנו תשומת לב ציבורית. למעשה, מה שקיבל תשומת לב, הוא "סינדרום התינוק המנוער" או בשם הידוע יותר טלטול תינוק. בטעות רבה יש הרואים סינדרום זה כסממן או כנובע מדיכאון לאחר לידה, ולא היא.

ברוב המקרים של טלטול תינוק, זו תגובה נואשת בלתי נשלטת של הורה, החש תסכול, חוסר אונים וכעס מול בכיו הבלתי פוסק של תינוקו. הורה שמגיע לחוסר אונים וכעס ברמות בלתי נשלטות כאלה, המביאות אותו לטלטל את תינוקו לא חייב לסבול מדיכאון לאחר לידה, ובוודאי לא כל הורה שסובל מדיכאון לאחר לידה יטלטל את תינוקו.

אז מה מביא הורה להתנהג כך?

ברשימת גורמי הסיכון הידועים אפשר למצוא: תסכול, עייפות, כעס וקושי בשליטה עליו, תמיכה חברתית דלה, ציפיות לא מציאותיות בנוגע לטיפול בתינוק, אימפולסיביות, תחושת בידוד ודיכאון, חוויות ילדות קשות.

כלומר, חשוב שהורים לתינוקות יכירו בכך שטיפול בתינוק עשוי לגעת ב"עצבים החשופים" שלהם, ובמידה והם יודעים שהם נוטים "לאבד את סבלנותם" שישמרו על התינוק מפני עצמם. אם הורה מגיע לתחושת חוסר אונים מול תינוק בוכה, עליו לשים את התינוק במיטה ולנסות להירגע בעצמו. אם אינו יכול לטפל בתינוק באופן רגוע כדאי לבקש מאדם מבוגר אחר שיעשה זאת.

מניעת טלטול תינוקות היא אתגר חברתי מהמעלה הראשונה ואינה רק אתגר רפואי. גם אנו בישראל, חייבים לקדם מודעות לקשיים הרגשיים של הורים לתינוקות ולהשקיע בהכנתם, בין במסגרות רפואיות ובין בשירותים הקהילתיים שלנו. השקעה בהכוונה ובתמיכה בהורים בשנים הראשונות של גידול ילדים, תמיכה חברתית וקהילתית, תשפיע על גידול מיטבי של הילדים, על בריאותם והתפתחותם, ותאפשר למשפחה לצמוח באופן בריא יותר. בארצות הברית למשל, גם המחוקקים נדרשים לנושא, שלא לדבר על מסעות פרסום למניעת טלטול תינוקות הנעשים ברבדים שונים. למשל, בחוברת הקמפיין האמריקאי "אל תטלטל את התינוק" יש דגש על הבנת בכי התינוק ועל מציאת דרכים יעילות לטפל בו.

לאחרונה פרסם משרד הבריאות חוברת מידע אודות בכי של תינוקות והסכנות שבטלטול תינוקות. החוברת היא נדבך בהכנה הרגשית של הורים לקראת החיים עם תינוק.

ורסיה של הדברים פורסמה בבלוג של ד"ר חנה גילאי גינור בסלונה – הריון, פריון ונפש.

ד"ר חנה גילאי גינור | פסיכולוגית קלינית
שתפו:

סגור לתגובות.