כשאמא בוכה: האם דיכאון אחרי לידה משפיע על התינוק ?

| דוקטורס 7.11.2010 | לידה והורות, מהתקשורת

אם השרויה בדיכאון לאחר לידה עלולה לגרום להפרעות רגשיות ברך הנולד.  מהם הסימנים המעידים שהתינוק מגיב במצוקה נפשית?

אומרים שהוא רק תינוק, לכן אינו מסוגל לקלוט כשאימו במצב רוח ירוד, כשהיא עצובה, עייפה או מוטרדת; שכל שדרוש לתינוק הוא סיפוק צרכים בסיסיים – להשקיט את הרעב, לישון טוב, להתרוקן. אבל בשנים האחרונות מצטבר ידע רב, שמצביע בדיוק על ההפך: שתינוק מגיב למצב רוחה של האם ושאי אפשר "לעבוד עליו". גם תינוק זעיר יכול לקלוט ולשדר מסרים רגשיים באמצעות עוויות פנים, בכי, תנועות גוף ולהיות קשוב מאד לגווני הקול של הוריו ולהגיב אליהם.

ממש כפי שתייר המגיע לארץ שאת שפתה אינו מכיר – תינוק מסוגל להבחין ברגשות, ולהבדיל בין רוך, שמחה, כעס, עוינות, תוקפנות, על פי מוסיקה, צלילים ואינטונציות, למרות היעדר תקשורת מילולית. כך שלמעשה מתקיימת בינו לבין המטפל בו – אם או אב – תקשורת רגשית ושזו חשובה, לא פחות, מסיפוק צרכיו הגופניים.

חוסר זמינות רגשית

למצב רוחה של האם יש השפעה רבה על התינוק. כשהיא סובלת מדיכאון אחרי לידה, היא אינה זמינה רגשית לתינוק וגם כשהיא מטפלת בו ייתכן שתגובותיה יעידו על אדישות כלפיו והתעלמות מצרכיו האמיתיים.

התינוק יכול להרגיש כשאמו שקועה בעצמה ותגובותיה אליו איטיות ומעורפלות, כמו גם אם בהיותה חסרת שקט וחרדתית היא מגיבה אליו בהתנהגות שאינה מתחשבת במצבו הרגשי, למשל, כשהיא מרימה אותו בפתאומיות, או נוגעת בו אוטומטית, ללא חיבה, אמפתיה ורוך, משל היה בובה.

אלו מצבים בהם האינטראקציה של האם עם התינוק חסרה מרכיבים רגשיים משמעותיים עבורו: היא ממעטת לדבר עמו, וכשהיא מדברת, דיבורה עצור. היא ממעטת ליצור עמו קשר עין ובאופן כללי, התגובות שהיא משדרת תלושות ואין התאמה בינן ובין התינוק.

לא רק שהתינוק מסוגל להרגיש בכך, הוא עשוי להגיב: כך, תינוק שמרגיש שקשובים לו יבכה ויביע אי שביעות רצון, כשהוא רעב, עייף או כשקר לו. ואילו תינוק שמרגיש שקולו לא נשמע, שאינו מקבל התייחסות, עלול לוותר על המחאה, להימנע ככל האפשר מהאינטראקציה, להפוך אדיש ולהתבצר בשתיקתו. מבחינתו, זוהי התנהגות שמטרתה הגנה עצמית אינסטינקטיבית, שנועדה להקל על מצוקתו.

אם הדיכאון התחיל כבר בזמן ההיריון ולא טופל עלולות להיות לו השלכות על ההיריון, התפתחות העובר, משקל הלידה ואפילו על סיבוכים בלידה, שכן ידוע שאמהות מדוכאות גם אינן דואגות לעצמן באופן המיטבי. למשל, מעשנות, אוכלות מזונות שאינם מתאימים להריון, מתעלמות מבדיקות מעקב ובאופן כללי מזניחות את בריאותן באופן שעלול להשפיע על התפתחות העובר

מה הם הסימנים אצל התינוק שאימו סובלת מדיכאון לאחר לידה

  • התינוק מסיט מבטו מהדמות המטפלת, אינו מחפש קשר עין איתה ובוכה לעיתים נדירות. זו תגובה אופיינית לתינוקות שאימותיהם התנהגו איתם התנהגות עצבנית ולחוצה.
  • התינוק סובל מקשיי ויסות, המתבטאים בקשיי שינה ובקשיים ביצירת שגרה של ארוחות ושינה. אחד ההסברים לכך הוא שתינוק שאימו חשה דיכאון בהריון, או מיד אחרי הלידה – נחשף לחוסר האיזון הביוכימי אצלה – מצב אשר השפיע על קשייו לווסת את תגובותיו הפיזיולוגיות לסטרס ולתסכול.
  • כאשר הוא בוכה או חסר שקט וקשה להרגיעו ולנחמו.
  • ההבעה הרגשית שלו מצומצמת, הן מבחינת קשת הרגשות שהוא מביע והן מבחינת התנודות והעוצמות שלהן.

האם ישנן השפעות ארוכות טווח לדיכאון האם על התינוק?

ככל שהאם סובלת מדיכאון אחרי לידה באופן עמוק יותר, ההשפעות השליליות על התינוק והתפתחותו חזקות יותר. זאת משום שתינוק משקיע עצמו בחקירה ובלמידה תוך כדי התנסות רגשית נעימה, כשהוא נמצא בסביבה מעוררת רוגע ושמחה. לכן כשהאם אינה מספקת לו את צרכיו הרגשיים, באופן מיטבי, הוא "ישקיע" פחות ויתפנה פחות לתהליכי חקירה ולמידה. כתוצאה מכך עלולים להיפגע כישורי השפה והקוגניציה, עד כדי כך שהתינוק עלול לסבול, כילד וכמבוגר, מעיכוב ברכישת שפה ודיבור, ומעיכוב קוגניטיבי, הפרעות רגשיות והפרעות התנהגות.

כדי להחליש את השפעותיו השליליות של דיכאון אחרי לידה ולצמצם את הפגיעה בתינוק, רצוי שהאם תפנה לטיפול מקצועי. בדרך כלל, יוצע להורים טיפול אצל פסיכולוג או עובד סוציאלי, האמונים על טיפול בנשים לאחר לידה ומכירים את הקשיים הייחודיים של תקופת חיים זו. בטיפול כזה, יינתן מענה טיפולי לכל בני המשפחה כולל התינוק, גם אם לעיתים השיחות תהיינה בעיקר עם האם. בהתאם לצורך יוצע גם טיפול תרופתי.

מספר גורמים עשויים להקל על העומס הרגשי אצל האם ולהחליש את השפעותיו השליליות של הדיכאון על התינוק: האב אינו מגיב בדיכאון על מצבה של האם ומתפקד כדמות מטפלת, אנשים נוספים מטפלים בתינוק, למשפחה יש מערכת תמיכה, הדיכאון פרץ במחצית השנייה של השנה והתנהגות האם מאופיינת באיפוק ומופנמות, ובמיוחד אם האם מכירה במצבה ופונה לטיפול מקצועי.

צרו קשר

סגור לתגובות.