דיכאון אחרי לידה – זה יכול לקרות גם לך

כשמופיעים, כאילו משום מקום, תסמיני דיכאון לאחר לידה, האם הצעירה לא מבינה מדוע ומה היא מרגישה, ושואלת את עצמה האם היא “בסדר”.

בואו ננסה לעשות סדר.

לידתו של תינוק היא אירוע חיים מרכזי ומורכב לאם, לאב ולתינוק. בתקופה שאחרי הלידה האם עוברת תהפוכות בגופה, בעולמה הפנימי, ביחסיה עם משפחתה ובקשריה החברתיים והמקצועיים. המציאות של הסתגלות לאמהות הינה מרובת תביעות. מיתוס האמהות המבטיח התאהבות מיידית בתינוק וצובע את האמהות בצבעים ורודים, מקשה על האם לקבל רגשות שליליים טבעיים שיכולים להתעורר בה כמו חוסר אונים, חרדה, חוסר חשק מיני, קושי לטפל בתינוק.

המצב החדש בו האם והאב בונים יחסים קרובים וחמים עם תינוקם ומגבשים את זהותם כאם וכאב יכול להציף הדים מיחסיהם המוקדמים עם הוריהם. לא פעם הדים אלו אינם מעובדים והם מפריעים בטיפוח הקשר עם התינוק. גורמי לחץ אלה, ביחד עם השינויים ההורמונאליים שמתרחשים לאחר לידה יכולים להשפיע על שינויים במצב הרוח של האם, לעתים גם של האב.

כשהשינויים במצב הרוח הם קלים וקורים במהלך השבועיים הראשונים, מתייחסים לכך כאל “דכדוך אמהי”  או “בייבי בלוז” (Maternal Bluesor Baby Blues ). מדובר בתופעות של בכי בלתי נשלט, רגישות יתר, קשיי שינה וחרדה המתרחשות אצל 50%- 80% מהיולדות. תופעות אלו חולפות בדרך כלל אחרי מספר ימים, אפילו מספר שעות.

התנודות החמורות יותר במצב הרוח נחשבות הפרעות. ננכללות בהן הפרעת דיכאון אחרי לידה  (Postpartum  Depression) שנחשבת שכיחה, ופסיכוזה לאחר לידהשהיא מחלת נפש חמורה ונדירה. המחלה (פסיכוזה) פורצת בדרך כלל בפתאומיות בסמוך מאד ללידה ומתבטאת בנתק מהמציאות, הלוסינציות (מראות שווא), דלוזיות (מחשבות שווא) , דיכאון עמוק ועצבנות ופעלתנות מרובה (שני האחרונים מוגדרים כתסמינים מאניים).  הטיפול במחלה מחייב פנייה דחופה לפסיכיאטר לצורך מתן עזרה מיידית, שכן אין שום דרך להתגבר על המחלה לבד. בדרך כלל, אך לא תמיד, האישה נזקקת לאשפוז.

עייפות או דיכאון אחרי לידה?

במשך מספר חודשים אחרי הלידה, נשים נוטות להיות רגישות, דרוכות, והרבה פעמים גם עייפות מאוד. לא קל לאבחן דיכאון לאחר לידה בגלל הדמיון בין המצבים השונים (דיכדוך, דיכאון לאחר לידה ופסיכוזה לאחר לידה). כדי להבדיל בין שני המצבים הראשונים, כדאי להדגיש שלדיכאון, להבדיל מדכדוך, מתלווים תסמינים גופניים (בהמשך), שהתסמינים מופיעים ונעלמים חליפות, ואינם מתרחשים כל הזמן. אלה הסימנים לדיכאון לאחר לידה שצריכים לעורר תשומת לב מיוחד ופנייה לאיש מקצוע:

  • אם את חשה ייאוש, חוסר תקווה ואין אונים, מלווים בהתפרצויות בכי מרובות
  • אם אינך מרגישה שמחה עם התינוק, את מאשימה את עצמך שאינך אם טובה או שאת מודאגת לגבי השפעת מצבך על התינוק
  • אם אינך נהנית מדברים שבדרך כלל גורמים לך הנאה, למשל אם אינך מעוניינת במין, או שאינך רוצה לפגוש חברים ובני משפחה
  • אם יש לך קשיי שינה וקשיי הרדמות, במיוחד אחרי שתינוקך נרדם; אם את מתעוררת לעתים קרובות או שאת ישנה יותר מידי
  • אם תאבונך ירוד או, לחילופין, מוגבר בצורה מוגזמת
  • כשאת חשה עייפות לאחר מאמץ קל
  • אם את מתקשה להתרכז, חשיבתך איטית והססנית ואת מבולבלת ושוכחת דברים
  • את חשה ירידה בהערכה העצמית שלך ובביטחון העצמי שלך
  • אם יש לך מחשבות תוקפניות מפחידות בנוגע לתינוקך או בנוגע לעצמך
  • יש מצבים נפשיים, כמו חרדה, מצוקה ואי שקט שיכולים להתלוות לדיכאון לאחר לידה. חרדה יכולה להתבטא בתסמינים גופניים (כמו כאבי ראש ודפיקות לב) וכן במצבים רגשיים כמו עצבנות, רגזנות ופחדים, ובתסמינים כפייתיים כמו הקפדה יתירה על ניקיון, עיסוק היפוכונדרי בנוגע לעצמך או לתינוקך.

מי מועדת לסבול מדיכאון לאחר לידה?

דיכאון אחרי לידה היא תופעה שעלולה להתרחש אצל עד כ15% מהיולדות.  כ-30% מהן יסבלו  מדיכאון קשה, שנוטה להופיע בארבעת השבועות הראשונים שלאחר לידה. מצבים קלים ומתונים, לעומת זאת, יכולים להופיע אצל כ-70% מהנשים שסובלות מדיכאון, בדרך כלל לאחר ארבעת השבועות הראשונים ועד שנה לאחר הלידה.  יש המתייחסים אליהם כאל הפרעת הסתגלות המלווה במצב חרדה ודיכאון. יש נשים המועדות יותר להגיב בדיכאון על השינויים ההורמונאליים החריפים שמתרחשים לאחר הלידה, אך למרות המחקר הרב בנושא, טרם נמצא פרופיל הורמונאלי לנשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה. לעומת זאת, אצל נשים עם היסטוריה אישית או משפחתית של דיכאון או הפרעת חרדה יש סיכון גדול יותר שיסבלו מדיכאון לאחר לידה. אצל נשים שאובחנו כסובלות מדיכאון במהלך ההריון, המצב עלול להמשיך גם לאחר הלידה, אם לא יטופל. בנוסף, כשאישה סובלת מדיכאון לפני ההריון, היא בסיכון לסבול גם מדיכאון בהריון  ומדיכאון לאחר הלידה. יש הרואים בדיכאון בהריון ובדיכאון לאחר לידה אותה הפרעה. גם נשים שעברו טיפולי פוריות ונשים שמצבן הבריאותי ירוד נמצאות בקבוצת סיכון. גורמי סיכון אחרים הם חוסר תמיכה רגשית מבן הזוג ; חוסר תמיכה רגשית מאנשים קרובים; העדר בן זוג; פגות, נכות או בעיות רפואיות של התינוק; מצוקות חיים שונות; מותו של אדם קרוב; יחסים מתוחים ובעייתיים של האישה עם אמה.

כיצד מטפלים בדיכאון לאחר לידה

למרבה המזל, ישנם מקרים בהם התופעות שמאפיינות דיכאון לאחר לידה חולפות מעצמן, אך במקרים רבים בלא טיפול המצב עלול להחריף. תנאי ראשון לטיפול בבעיה הוא לא להתבייש ולא להכחיש שזה המצב, ולשתף את בן- הזוג, חברה, אחות טיפת חלב או רופא משפחה ברגשות שצפים. תנאי שני הוא שהמערכת הרפואית תהיה קשובה למצב הרגשי של האם והאב ולא רק למצבם הגופני. לעתים שיחות עם אחות טיפת חלב בעלת אוזן קשבת מרככות את הקשיים ועוזרות לאישה להתגבר על חרדותיה. אך יש נשים הזקוקות לשיחות טיפוליות עם פסיכולוג או עובד סוציאלי כדי להתגבר על הקשיים שהתעוררו בהסתגלות לאימהות. כשהדיכאון חריף נעזרים גם בטיפול תרופתי.

למרות שעדיין לא ידוע על דרך למנוע דיכאון לאחר לידה, אם במהלך ההיריון האישה חשה דיכאון, חשוב שתפנה לטיפול. בנוסף, כדאי להיות מוכנים לאפשרות של הצפה רגשית לאחר  הלידה ולהכין מסגרת תומכת לתקופה זו. אם אישה יודעת שהיא בקבוצת סיכון, למשל כאשר בהיסטוריה האישית או משפחתית שלה יש דיכאון, מומלץ שתפנה לטיפול או תדווח על כך לרופא המטפל. אם במהלך ההיריון מערכת היחסים בין בני הזוג אינה טובה וקרובה, כדאי שינצלו תקופה זו כדי ללבן את קשייהם בעזרת איש מקצוע.

קראי עוד: דיכאון אחרי לידה

ד"ר חנה גילאי גינור | פסיכולוגית קלינית
שתפו:

סגור לתגובות.