פחד וחרדה מהריון ולידה – טוקופוביה

אם את חווה פחד וחרדה חריפים ביותר מהמחשבה להיות בהריון וללדת, וזאת למרות שאת רוצה בילד, ייתכן שאת סובלת מהפרעת חרדה הנקראת טוקופוביה.

מדובר בחרדה שקשה לזהות, ואולי גם את לא מודעת לה מספיק. אולי אינך מדברת עליה, אולי רק מחלחל בך משהו לא ברור, אך בהתנהגותך את מבטאה חרדה מאוד ברורה – את נמנעת מבדיקות רפואיות, מזריקות ומביקורים במרפאות.

 ייתכן שאת מתביישת בהרגשתך ובהתנהגותך, מסתירה אותה מבן זוגך ואף מהרופא שלך.
חשוב שתביני, הבושה שלך לא רק שאינה מסייעת לך, היא מאותתת שאת סובלת מבעיה נפשית שיש לטפל בה.

פחד מלידה או פחד מהריון יכולים להיות מנת חלקה של מי שלא ילדה עדיין או של מי שילדה וחוויית ההריון ו/או הלידה שלה הייתה טראומטית.

לפעמים, לאישה הסובלת מדיכאון בהריון יהיו תסמינים של פחד מלידה.
במקרים אחרים התברר שנשים רבות שמבקשות ללדת מראש בניתוח קיסרי, סובלות למעשה מטוקופוביה משנית, והניתוח הקיסרי מהווה עבורן דרך להתגבר על החרדה.

בכל מקרה, מדובר בבעיה נפשית שיש לה השלכות על היחסים עם בן הזוג, על ההנאה והסיפוק מהחיים ואפילו על התינוק שייוולד.

בין הגורמים לחרדה מהריון ולידה אפשר למצוא

  • נטייה לחרדה בכלל.
  • עבר של ניצול מיני, במיוחד בגיל צעיר, שגורם לרצון להימנע מבדיקה ואגינלית שתעורר שוב את הזיכרונות המודחקים. מכאן זה יכול להתרחב גם לחרדה נוראית מפני הלידה.
  • העברה לא מודעת של מסר שלילי מאם לבת בעקבות חוויה מפחידה שהאם עצמה חוותה.

החדשות הטובות הן שתופעות אלה זוכות כיום ליותר מודעות, הבנה וקבלה.
לכן, ככל שנשים תדענה שיש מי שמקשיב להן ולא מאשים אותן – הן תפנינה לקבל עזרה פסיכולוגית שיש לה את הכלים והיכולת להפחית את החרדה בצורה ניכרת.

אם את חוששת שאת סובלת מטוקופוביה, אנו מזמינות אותך לפנות אלינו ולקבוע פגישה אישית כדי לבחון יחד כיצד נוכל לסייע לך בצורה אישית ואחראית.

ד"ר חנה גילאי גינור | פסיכולוגית קלינית
שתפו:

סגור לתגובות.