קשיי שינה אצל נשים

| מה חדש

נשים, שינה, חלומות | ציפי דולבאיכות שינה קשורה קשר הדוק לרווחה נפשית, אולם קשה לקבוע מה הגורם ומה המסובב. ספר חדש דן בקשיי שינה אצל נשים, גם בעת ההיריון ואחרי הלידה ובדרכי הטיפול בהם.

התבוננות בקשיי שינה מזווית של נשים היא חלק מגישה חדשה ברפואה המתייחסת לקשיים והפרעות בזווית מגדרית.
ספרה של ד"ר דולב תואם גישה זו ויציאתו לאור בתקופת הקורונה, בה נשים רבות סובלות מקשיי שינה, הופך אותו להיות רלבנטי במיוחד.
ידוע שכמעט כל אישה תסבול בשלב כלשהו בחייה מנדודי שינה, שנשים סובלות פי שניים מהפרעות שינה מאשר גברים ושעם הגיל פער זה מגיע עד פי ארבעה.

הספר דן בסוגים השונים של קשיי שינה ובקשר ההדוק בין איכות השינה של האישה לבין רווחתה הנפשית כפי שמתבטא בתקופות חייה השונות. הוא בוחן את תרומת השינויים הנפשיים וההורמונליים העוברים על האישה על איכות השינה שלה.  קיים אתגר לא פשוט לקבוע מה הגורם ומה התוצאה – האם קשיי שינה של האישה גרמו למצוקתה הנפשית או שמצוקתה הנפשית גרמה לקשיי השינה שלה.  אתגר זה בולט במיוחד אצל נשים בתקופה שלאחר הלידה:  האם קשיי השינה הם אחד הגורמים להפרעת הדיכאון ממנה היא סובלת או שהם תוצאה של הפרעת הדיכאון שלה.  בשני המצבים, קשיי שינה מהווים את אחד התסמינים באבחון דיכאון והקטנתם תיטיב עם האישה ותשפר את רווחתה הנפשית.  בספר מוצעות מגוון דרכים להתמודד עם קשיי שינה ועם ההחלטה על פנייה לעזרה מקצועית.

דולב צ. 2020 . נשים, שינה וחלומות.

https://www.drdolev.co.il/

28.8.2020 ​

סגור לתגובות.